ورود اعضا

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام
بدنسازی

مهم ترین نکات و مقدمات اولیه لازم در بدنسازی

چه بخواهید چه نخواهید باید قبول کنید که بدنسازی تقریبا برای همه افراد مفید است و بدن شما را آماده نگه میدارد و موجب تناسب اندام شما میشود و داشتن یک برنامه بدنسازی از ضروریات جامعه ماشینی امروزه است / عکس بدنسازی

در ابتدا شاید بد نباشد که بدانید بدنسازی به چندین دسته تقسیم میشود. ازین رو ما به شما پیشنهاد میدهیم که این مقاله ها را حتما مطالعه کنید.

نکاتی که باید در بدنسازی حتما به آن توجه کنید

  •  حتما برنامه غذایی داشته باشید

اگر میخواهید عضلات شما رشد مطلوبی داشته باشد و در این رشته ورزشی به نتیجه برسید باید بدانید که داشتن یک برنامه غذایی خوب ، مهم ترین بخش در بدنسازی بشمار میرود. فکر میکنم باید تا کنون به گوشتان خورده باشد که تغذیه نقشی 70 درصدی و تمرینات نقشی 30 درصدی در ورزش بدنسازی دارد.

برای افزایش حجم و استقامت و کارایی عضله ، باید کالری بیشتری نسبت به حالت عادی خود ، دریافت کنید . عضلات شما با تمرینات بدنسازی  تحت فشار قرار میگیرند و تخریب میشوند و بدن سعی میکند در بازسازی عضلات ، آنها را قوی تر از قبل بسازد. 

باید سعی کنید در تغذیه خود به میزان کافی کالری دریافت نمایید ، چون اگر بهر دلیلی بیشتر از نیاز بدن خود کالری دریافت کنید ، به شکل چربی در زیر پوست شما ذخیره میشوند و از زیبایی بدن شما میکاهد. به همین دلیل است که میگوییم تغذیه مهم ترین نکته ایست که باید رعایت کنید. برنامه بدنسازی منظمی را داشته باشید و از آن پیروی کنید.

هر کدام از گروه های مواد غذایی اهمیت ویژه ای در برنامه غذایی ورزشکار دارد.

مثلا کربوهیدرات ها برای ورزشکاران ضروری است. سوخت رایج بدن شما کربوهیدرات میباشد و پروتئین ها هم به حفظ عضله و همچنین افزایش حجم آن کمک میکند. پروتئین سعی میکند وزن بدن شما را با افزایش عضله افزایش دهد.

هر ورزشکار باید برنامه غذایی و برنامه بدنسازی منحصر به فرد خودش را داشته باشد .پس اگر میخواهید در زمان کوتاه تری به نتیجه برسید باید بدن شما توسط متخصصان تغذیه یا مربیان با تجربه و مورد تایید بررسی شود و از آنها برنامه خود را دریافت کنید.

برنامه بدنسازی

عکس بدنسازی

  • استراحت کافی داشته باشید

هورمون های آنابولیک در خواب عمیق و کافی ترشح میشوند. پس لازم است که شب ها حداقل 7 الی 8 ساعت بخوابید. زود خوابیدن نیز در این روند موثر است. 

به گفته هادی چوپان که در مستر المپیا 2019 مقام سوم را کسب نمود ، در برنامه بدنسازی عمل به 3 مورد بسیار ضروری است:

  • خواب و استراحت خوب
  • تغذیه مناسب
  • تمرین و تلاش 

جالب است بدانید که کم خوابی باعث کاهش اثر انسولین بر سلول های چربی شده و میتواند یکی از عوامل مهم ابتلا به چاقی و دیابت باشد.

وعده های غذایی خود را افزایش دهید

بدن شما برای رشد ، بصورت مدام به انرژی نیاز دارد و نباید اجازه دهید که گرسنگی بکشد. پس سعی کنید بجای 3 وعده غذایی ، سهم غذای روزانه خود را در 5 وعده یا بیشتر تقسیم کنید.

یکی دیگر از نکاتی که  حتما باید به آن توجه کنید ، استفاده از میوه و سبزیجات است. ویتامین ها و املاح معدنی بسیار مفیدی در میوه ها و سبزیجات وجود دارد و نباید از آنها غافل شوید. علاوه بر این ، سویا ، حبوبات  نیز بسیار مفیید هستند.

بدنسازی

عکس بدنسازی

حرکات بدنسازی را به صورت صحیح اجرا کنید

سعی کنید که نحوه صحیح اجرای حرکات بدنسازی را یاد بگیرید . مطمعنا کسانی را دیده اید که از مشکلات مفصلی رنج می برند و حتی به خاطر تمرینات ، به دیسک کمر هم دچار شده اند!

فرم صحیح اجرای حرکات و وزنه زدن را حتما یاد بگیرید. برای شروع در مورد “حرکات بدنسازی شکم” صحبت کرده ایم و می توانید از آنها برای یادگیری اجرای بعضی حرکات استفاده کنید .

در اجرای حرکات هیچ وقت عجله نکنید! برای شروع باید خیلی ارام و ریلکس ، تمرین درست را انجام دهید . برای انجام تمریناتی که ممکن است به کمر شما فشار وارد کند از کمربند بدنسازی استفاده کنید.

ورزشکار باشید !

یک ورزشکار واقعی مطمعنا باید یک سبک زندگی سالم داشته باشد.  همانطور که اشاره کردیم سعی کنید خوب بخوابید و تغذیه مناسبی داشته باشید و تمرینات خود را به نحو احسن انجام دهید.مشروبات الکلی و سیگار و قلیان را به هیچ وجه استفاده نکنید. سعی کنید خودتان سالم زندگی کنید.

 

مهم ترین فواید بدنسازی

در “اثرات بدنسازی بر روی مغز”  تاثیرات این ورزش را بر روی ذهن خود بخوانید.

سوخت و ساز بدن شما بالا رفته و قلب را قوی تر میکند.

با بدنسازی اندامی متناسب و ایده آل خواهید داشت.

به ماهیچه ها و استخوان های شما قدرت میبخشد.

افزایش اعتماد به نفس و اثر مثبت بر روحیه شما

باعث کاهش فشار های عصبی روزمره میشود. 

دوام ماهیچه هایتان را افزایش میدهد.

بدن شما انعطاف پذیر تر میشود.

قدرت عضلات را افزایش میدهد.

فشار خون را تنظیم میکند. 

 

مهم ترین اشتباهات در بدنسازی

خوردن فست فود ها بعد از تمرین

انجام تمرینات بصورت تکراری 

عدم محاسبه کالری مصرفی

کنار گذاشتن حرکت بارفیکس

استراحت نکردن در بین تمرینات

حتما سعی کنید به باشگاه بروید.

تمرین کردن بدون نوشیدن آب در بین تمرین.

استفاده بیش از حد از مکمل ها (خطرناک است!)

تمرینات سخت و شدید ، بصورت مداوم اصلا خوب نیست.

استفاده نادرست از دستگاه های بدنسازي باعث آسیب به بدن میشود.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. صفحه اینستاگرام ما: Antus.ir

کلمات کلیدی: عکس بدنسازی – تمرینات بدنسازی – اموزش بدنسازی در خانه  –

نظر ارسال کنید